TEMEL SEVİYE YELKENLİ YATÇILIK VE DENİZCİLİK EĞİTİMİ
    Temel seviye yelkenli yatçılık ve denizcilik eğitimlerimizin tamamı pratik olup, bütün dersler tekne üzerinde anlatılacak ve uygulaması yapılacaktır. Teknelerimizin tamamı uzun seyir donanımlı yelkenli yatlar olup, küçük eğitim teknelerinde eğitim verilmemektedir. Kış ve yaz  dönemlerinde ister hafta sonu isterseniz hafta içi katılabileceğiniz eğitimlere dilerseniz kendi oluşturduğunuz dilersenizde bizim oluşturduğumuz gruplar ile devam edebilirsiniz. Hafta sonu en az 4 katılımcı ile oluşturduğumuz eğitimlerde maksimum kişi sayısı 6 yı geçmemekte böylece etkin bir şekilde tekne üzerinde herkesin görev alması ve eğitim alması hedeflenmektedir. Hafta içleri salı-perşembe veya çarşamba-cuma günü şeklinde 2 hafta sürecek eğitim hafta sonları katılırsanız 4 cumartesi veya 4 pazar şeklinde olacaktır. Genel olarak sabah grupları için saat 09:00 da marinada toplanılmakta ve kısa bir teorik dersin ardından denize çıkılmaktadır.4 saatlik seyirin ardından saat 13:00 de marinaya dönülmektedir.Öğlen grupları için ise saat 13:30 da  marinada toplanılmakta 4 saatlik seyirden sonra saat 17:30 da marinaya geri dönülmektedir. Kış eğitim döneminde çıkış noktamız İzmir/Sığacıkta bulunan Teos Marina olup, yaz dönemi yaptığımız konaklamalı eğitimler genelde Bodrumdan başlamaktadır. 
     Bizimle birlikte 16 saatlik temel yelken ve denizcilik eğitiminde neler öğreneceğimizi sizin için aşağıda listeledik. Temel olarak eğitim süresi boyunca listelenen konu başlıkları ağırlıklı olarak öğretilecek olsa da, denizcilik ve yelkencilik bir bütün ve konuları temel, orta ve ileri olarak bölmek aslında yanlış. Temel, orta ve ileri seviye eğitimlerde asıl olan sizin bilgi birikiminiz ve tecrübeniz. Farklı kurlarda değişecek olan bazı konulara daha fazla ağırlık verilirken, sizin bilgi birikiminizin artmasına bağlı olarak tekne üzerinde size verilecek görevler daha çok ve sorumluluklarınız biraz daha fazla olacak. Eğitimler sonunda artık sizde bir kaptan eşliğinde mürettebat olarak teknenizi veya başka bir tekneyi bir limandan diğer limana  götürebilir olacaksınız.
 • Yelkenli teknelerde sabit ve hareketli donanım,
 • Seyir öncesi kontroller (motor, yelkenler vb.),
 • Tekne içi kullanımı (mutfak, tuvalet vb.),
 • Limana bağlanma ve limandan ayrılma,
 • Tekneye mazot alma, su alma,
 • Motor ile manevra kuralları,
 • Dümen tutma,
 • Rüzgârların tanıtılması,
 • Rüzgârda yelkenlerin çalışma prensipleri,
 • Yelkenleri tüm nokta ve kenarlarıyla tanıma,
 • Yelkenlerin donatılması, indirilmesi, katlanıp saklanması,
 • Yelken trimleri ve yelken ile manevra kuralları,
 • Temel seviye için navigasyon,
 • Teknede güvenlik ve denizde çatışmayı önleme kuralları,
 • Denize adam düştü manevrası,
 • Temel seviye telsiz kullanma kuralları,
 • Temel denizcilik bağları,
 • Demirleme (alargada kalma),
 • Motorun periyodik bakımları.
ORTA SEVİYE YELKENLİ YATÇILIK VE DENİZCİLİK EĞİTİMİ
       Bizimle birlikte bu seviyeye geldiyseniz, artık 20 saatlik orta seviye yelken ve denizcilik eğitimine başlayabiliriz. Orta seviye yelkenli yatçılık ve denizcilik eğitimide temel seviye yelkenli yatçılık eğitimi gibi tamamı pratik olup, bütün dersler tekne üzerinde anlatılacak ve uygulaması yapılacaktır. Sadece 4 saatlik navigasyon eğitimimiz teorik olarak derslikte anlatılacaktır. Teknelerimizin tamamı uzun seyir donanımlı yelkenli yatlar olup, küçük eğitim teknelerinde eğitim verilmemektedir. Kış ve yaz  dönemlerinde ister hafta sonu isterseniz hafta içi katılabileceğiniz eğitimlere dilerseniz kendi oluşturduğunuz dilersenizde bizim oluşturduğumuz gruplar ile devam edebilirsiniz. Hafta sonu en az 4 katılımcı ile oluşturduğumuz eğitimlerde maksimum kişi sayısı 6 yı geçmemekte böylece etkin bir şekilde tekne üzerinde herkesin görev alması ve eğitim alması hedeflenmektedir. Hafta içleri salı-perşembe veya çarşamba-cuma günü şeklinde 2 hafta sürecek eğitim hafta sonları katılırsanız 4 cumartesi veya 4 pazar şeklinde olacaktır. Genel olarak sabah grupları için saat 09:00 da marinada toplanılmakta ve kısa bir teorik dersin ardından denize çıkılmaktadır.4 saatlik seyirin ardından saat 13:00 de marinaya dönülmektedir.Öğlen grupları için ise saat 13:30 da  marinada toplanılmakta 4 saatlik seyirden sonra saat 17:30 da marinaya geri dönülmektedir. Kış eğitim döneminde çıkış noktamız İzmir/Sığacıkta bulunan Teos Marina olup, yaz dönemi yaptığımız konaklamalı eğitimler genelde Bodrumdan başlamaktadır. 
      Temel olarak eğitim süresi boyunca listelenen konu başlıkları ağırlıklı olarak öğretilecek olsa da, daha öncede söylediğimiz gibi denizcilik ve yelkencilik bir bütün ve konuları temel, orta ve ileri olarak bölmek aslında yanlış. Temel, orta ve ileri seviye eğitimlerde asıl olan sizin bilgi birikiminiz ve tecrübeniz. Farklı kurlarda değişecek olan bazı konulara daha fazla ağırlık verilirken, sizin bilgi birikiminizin artmasına bağlı olarak tekne üzerinde size verilecek görevler daha çok ve sorumluluklarınız biraz daha fazla olacak. Artık temel seviye yelken ve denizcilik bilginiz ile başınızda tecrübeli bir kaptan eşliğinde, yelkenli veya motorlu bir tekneyi bir limandan diğerine götürmek için gerekli olan bilgilere tayfa düzeyinde sahipsiniz. Bu eğitimden sonra ekip halinde teknenizi veya başka bir tekneyi ekip ile bir limandan diğerine kıyı seyri ile götürebilir hale geleceksiniz.
 
-Temel yelken ve denizcilik bilgilerinin gözden geçirilmesi
-Hareketli donanımın tanıtılması ve uygulamalı olarak trimdeki işlevlerinin gösterilmesi.
-Seyir tipine göre yelken trimleri
-Rüzgâr şiddetine göre yelken trimleri
-Dalgalı hava için yelken trimleri
-Tramola ve kavança atılması
-Camadan vurma ve açma
-Orta seviye için navigasyon
-GPS kullanma
-Denize adam düştü manevraları
-Demir atarak kıçtankara bağlanma
-Alargada kalmak için demir atma teknikleri
-İskeleye aborda olma ve ayrılma
-Balon seyri (donanım kurulması, basılması, indirilmesi).